Park Narodowy Bory Tucholskie

Park Narodowy Bory Tucholskie

Park Narodowy „Bory Tucholskie”

Park Narodowy Bory Tucholskie powstał dokładnie 1 lipca 1996r. a mieści się w północno-zachodniej części Polski, natomiast jego powierzchnia obejmuje aż 300.000 ha.

Patrząc pod kątem województw, jest to niewielka część województwa Pomorskiego oraz większa Kujawsko-Pomorskiego. Warto zaznaczyć, iż terytorium zamieszkuje rdzenna ludność, czyli Borowiacy Tucholscy, a także Kaszubi, Krajniacy czy Kociewiaki.

Rzeki w Borach

W regionie znajdują się dwie rzeki. Do najbardziej rozpoznawalnej z pewnością zaliczyć możemy Brdę(to właśnie na niej organizujemy spływy kajakowe) . Jej długość to 238km, z czego spławna jest na odcinku 210km, czyli całkiem niezły wynik! Za źródło możemy uznać Jezioro Smołowe, natomiast ujście w Bydgoszczy, gdzie rzeka łączy się z wszystkim dobrze znaną Wisłą. Przechodzimy dalej!

Wda? Jest lewym dopływem Wisły, a jej długość to 198km. Początek odcinka mieści się w Krężnie, czyli okolicach Osławy-Dąbrowy, koniec natomiast ma swoje miejsce w Świeciu. Warto zamieścić pewną informację… ponad 30% odcinka Wdy leży na obszarach objętych ochroną przyrody! Jeśli interesuje Państwa ten region, z miłą chęcią poinformować możemy, iż zakres naszych usług obejmuje również ten region.

Wielki Kanał Brdy. Nie jest to z pewnością rzeka, natomiast warto o nim wspomnieć. Jest to kanał zbudowany przez Prusaków, który kosztował 1,5 ówczesnych marek. Kiedy powstał Wielki Kanał Brdy? Za rok budowy uznać możemy XIX wiek, a jego długość to 21km! Całość odcinka mieści się w naszych pięknych Borach Tucholskich.

Park Narodowy Bory Tucholskie

Bory Tucholskie składają się z wielu przepięknych miejsc. Niestety nie jesteśmy w stanie przedstawić wam wszystkich w jednym artykule.

Niemniej jednak, w naszym Blogu systematycznie publikować będziemy wpisy o regionie Borów Tucholskich.

Do zobaczenia wkrótce!

Od 2014 roku zajmujemy się organizacją spływów kajakowych. Do zobaczenia na spływie!

Kajaki Klem-Land
Spływy Kajakowe w Borach Tucholskich.

Nasze Social Media